Autorski program w PSP"NADZIEJA", treningów grupowych MBSR czyli redukcji stresu opartej o uważność (Mindfulness), dedykowanych dla kobiet i par zmagających się z niepłodnością oraz dedykowanych dla kobiet i par będących w ciąży, opracowany został przez Aleksandrę Dembińską.

 

Aleksandra Dembińska jest psychologiem zdrowia i klinicznym, psychoterapeutką,

certyfikowanym nauczycielem MBSR,

doświadczonym wykładowcą akademickim i czynnym naukowcem,

realizującym i publikującym osiągnięcia

zarówno własne jak i wspólnych projektów z obszaru swoich zainteresowań.

Więcej szczegółów znajdziesz na domowej stronie Oli: www.dembinska.pl

 

Jeśli zmagasz się z niepłodnością szkolenie MBSR adresowany dla Ciebie… Zapraszamy zarówno indywidualnie jak i w parach...

Nasza codzienność- życie prywatne i praca- pełna jest pośpiechu, napięcia. Pary mające problemy z zajściem w ciążę dodatkowo obciążone są niejednokrotnie stresującym diagnozowaniem i leczeniem niepłodności. W przeciągu ostatnich lat pojawia się coraz więcej badań naukowych wskazujących na zależności pomiędzy doświadczanym stresem a powstaniem zaburzeń płodności. Wykazano np. istnienie związków pomiędzy hormonami „stresowymi” a hormonami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Dowodem działania silnych bodźców stresujących na płodność są:

- zaburzenia miesiączkowania

- zaburzenia motoryki jajowodu (szczególnie w okresie owulacji)

- nieprawidłowość śluzu szyjkowego.

Intensywność stresu i czas jego działania zwykle prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego w naszym organizmie, co może doprowadzać do zaburzeń w zakresie funkcji rozrodczych. Wyższe stężenie hormonu stresu- adrenaliny w organizmie będące następstwem niepokoju i depresji doświadczanej przez kobiety i mężczyzn w trakcie procedur wspomaganego rozrodu może mieć istotny wpływ na efekty leczenia. Znacznie niższe poziomy hormonów stresu wykrywano u kobiet, u których uzyskiwano komórki jajowe jak i u kobiet, u których procedury kończyły się pomyślnie, a mianowicie ciążą. Badania pokazują, że wpływ stresu związanego z doświadczaniem niepłodności ma bezpośredni i pośredni wpływ na efektywność procedur wspomaganego rozrodu. Znaleziono także zależności pomiędzy stresem w pracy kobiet niepłodnych a zachodzeniem w ciążę. Zauważono, że spostrzegany stres zawodowy miał negatywny wpływ na efektywność metod wspomaganego rozrodu.

Sposobem na skuteczne poradzenie sobie ze stresem dnia codziennego jak i stresem związanym z leczeniem niepłodności może być oferowany Państwu program redukcji stresu opartym na metodzie Mindfulness (MBSR). W naukowej literaturze zachodniej pojawiły się już dowody na skuteczność programu MBSR we wspomaganiu leczenia niepłodności.

Ma on potwierdzoną skuteczność m.in. w:

- obniżaniu stanów lękowych i depresji,

- uwalnianiu od negatywnych myśli,

- zwiększając świadomość ciała uwalnia od chronicznych napięć.

Celem programu MBSR jest wykształcenie umiejętności dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli, odczuć jako obiektów obserwacji. Dzięki temu uczestnik uczy się łagodzić objawy i skutki doświadczanego stresu co prowadzi do utrzymywania dobrego samopoczucia. Umiejętność samoobserwacji rozwija intuicję, kreatywność, akceptację siebie, a to pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi.

Zapraszamy osoby mające problemy z płodnością na warsztaty MBSR dedykowane specjalnie dla Nich. Prowadząca go- dr Aleksandra Dembińska ma wieloletnie doświadczenie w obszarze psychologicznych problemów w medycynie – ze szczególnym uwzględnieniem właśnie problemów osób zmagających się z niepłodnością.

  

LITERATURA