Nasza codzienność: życie prywatne i praca, pełne są pośpiechu i napięcia.

Pary mające problemy z zajściem w ciążę niejednokrotnie dodatkowo obciążone są stresującym diagnozowaniem i leczeniem. Coraz więcej badań naukowych wskazuje na zależności pomiędzy doświadczanym stresem a powstawaniem zaburzeń płodności. Wykazano np. istnienie związków pomiędzy hormonami „stresowymi” a hormonami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Dowodem działania silnych bodźców stresujących na płodność są:

-          zaburzenia miesiączkowania

-          zaburzenia motoryki jajowodu (szczególnie w okresie owulacji)

-          nieprawidłowość śluzu szyjkowego,

-          pogorszenie jakości  (mniejsza ruchliwość i krótszy czas przeżycia) plemników

-          zmniejszenie ilości plemników w nasieniu

-          problemy z męską potencją.

Intensywność stresu i czas jego działania zwykle prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego w naszym organizmie, co może doprowadzać do zaburzeń w zakresie funkcji rozrodczych. Wyższe stężenie hormonu stresu w organizmie – adrenaliny, będące następstwem niepokoju i depresji, doświadczanej przez kobiety i mężczyzn w trakcie procedur wspomaganego rozrodu, ma istotny wpływ na efekty leczenia. Znacznie niższe poziomy hormonów stresu wykrywano u kobiet, u których uzyskiwano komórki jajowe, jak i u kobiet, u których procedury kończyły się pomyślnie t.j. ciążą. Badania pokazują, że wpływ stresu związanego z doświadczaniem niepłodności ma bezpośredni i pośredni wpływ również na efektywność procedur wspomaganego rozrodu. Znaleziono zależności pomiędzy stresem kobiet w środowisku pracy a zachodzeniem w ciążę. Zauważono, że spostrzegany stres zawodowy miał negatywny wpływ na efektywność metod wspomaganego rozrodu.

Sposobem na skuteczne poradzenie sobie ze stresem dnia codziennego, jak i stresem związanym z leczeniem zaburzeń płodności, może być oferowany Państwu program redukcji stresu oparty na metodzie Mindfulness (MBSR). W naukowej literaturze zachodniej pojawiają się już coraz to liczniejsze dowody na skuteczność programu MBSR we wspomaganiu leczenia niepłodności ( Galhardo A., Cunha M.,Pinto-Gouveia J.. Mindfulness-Based Program for Infertility: efficacy study. Fertil Steril 2013 Oct;100(4):1059-67).

Celem programu „Mindfulness w zaburzeniach płodności” jest wykształcenie umiejętności dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli, odczuć jako obiektów obserwacji. Dzięki temu uczestnicy uczą się łagodzić objawy i skutki doświadczanego stresu, co prowadzi do utrzymywania dobrego samopoczucia. Umiejętność samoobserwacji rozwija intuicję, kreatywność, akceptację siebie, a to pozytywnie wpływa na relacje z partnerem i innymi ludźmi.

Zapraszamy osoby i pary mające problemy z płodnością na dedykowane warsztaty „MBSR w zaburzeniach płodności”. Prowadząca je, certyfikowany nauczyciel MBSR dr Aleksandra Dembińska  ma wieloletnie doświadczenie  w prowadzeniu warsztatów grupowych, a  psychologiczne problemy w medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów osób zmagających się z niepłodnością, jest obszarem któremu poświęca większość uwagi i zaangażowania zawodowego.

Zaproszenie kierowane jest do kobiet i par:

 • planujących zajście w ciążę
 • będących w ciąży
 • będących po porodzie
 • z zaburzeniami płodności
 • ze zdiagnozowaną niepłodnością
 • po niepowodzeniach położniczych.

W ramach poradni organizowane są grupowe treningi MBSR (redukcji stresu oparte na Mindfulness) oraz konsultacje indywidualne. Jest to miejsce, gdzie zainteresowani otrzymają profesjonalne wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z tymi wydarzeniami życiowymi.

 

 POWRÓT

 

Autorski program w PSP"NADZIEJA", treningów grupowych MBSR czyli redukcji stresu opartej o uważność (Mindfulness), dedykowanych dla kobiet i par zmagających się z niepłodnością oraz dedykowanych dla kobiet i par będących w ciąży, opracowany został przez Aleksandrę Dembińską.

 

Aleksandra Dembińska jest psychologiem zdrowia i klinicznym, psychoterapeutką,

certyfikowanym nauczycielem MBSR,

doświadczonym wykładowcą akademickim i czynnym naukowcem,

realizującym i publikującym osiągnięcia

zarówno własne jak i wspólnych projektów z obszaru swoich zainteresowań.

Więcej szczegółów znajdziesz na domowej stronie Oli: www.dembinska.pl

 

Jeśli zmagasz się z niepłodnością szkolenie MBSR adresowany dla Ciebie… Zapraszamy zarówno indywidualnie jak i w parach...

Nasza codzienność- życie prywatne i praca- pełna jest pośpiechu, napięcia. Pary mające problemy z zajściem w ciążę dodatkowo obciążone są niejednokrotnie stresującym diagnozowaniem i leczeniem niepłodności. W przeciągu ostatnich lat pojawia się coraz więcej badań naukowych wskazujących na zależności pomiędzy doświadczanym stresem a powstaniem zaburzeń płodności. Wykazano np. istnienie związków pomiędzy hormonami „stresowymi” a hormonami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Dowodem działania silnych bodźców stresujących na płodność są:

- zaburzenia miesiączkowania

- zaburzenia motoryki jajowodu (szczególnie w okresie owulacji)

- nieprawidłowość śluzu szyjkowego.

Intensywność stresu i czas jego działania zwykle prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego w naszym organizmie, co może doprowadzać do zaburzeń w zakresie funkcji rozrodczych. Wyższe stężenie hormonu stresu- adrenaliny w organizmie będące następstwem niepokoju i depresji doświadczanej przez kobiety i mężczyzn w trakcie procedur wspomaganego rozrodu może mieć istotny wpływ na efekty leczenia. Znacznie niższe poziomy hormonów stresu wykrywano u kobiet, u których uzyskiwano komórki jajowe jak i u kobiet, u których procedury kończyły się pomyślnie, a mianowicie ciążą. Badania pokazują, że wpływ stresu związanego z doświadczaniem niepłodności ma bezpośredni i pośredni wpływ na efektywność procedur wspomaganego rozrodu. Znaleziono także zależności pomiędzy stresem w pracy kobiet niepłodnych a zachodzeniem w ciążę. Zauważono, że spostrzegany stres zawodowy miał negatywny wpływ na efektywność metod wspomaganego rozrodu.

Sposobem na skuteczne poradzenie sobie ze stresem dnia codziennego jak i stresem związanym z leczeniem niepłodności może być oferowany Państwu program redukcji stresu opartym na metodzie Mindfulness (MBSR). W naukowej literaturze zachodniej pojawiły się już dowody na skuteczność programu MBSR we wspomaganiu leczenia niepłodności.

Ma on potwierdzoną skuteczność m.in. w:

- obniżaniu stanów lękowych i depresji,

- uwalnianiu od negatywnych myśli,

- zwiększając świadomość ciała uwalnia od chronicznych napięć.

Celem programu MBSR jest wykształcenie umiejętności dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli, odczuć jako obiektów obserwacji. Dzięki temu uczestnik uczy się łagodzić objawy i skutki doświadczanego stresu co prowadzi do utrzymywania dobrego samopoczucia. Umiejętność samoobserwacji rozwija intuicję, kreatywność, akceptację siebie, a to pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi.

Zapraszamy osoby mające problemy z płodnością na warsztaty MBSR dedykowane specjalnie dla Nich. Prowadząca go- dr Aleksandra Dembińska ma wieloletnie doświadczenie w obszarze psychologicznych problemów w medycynie – ze szczególnym uwzględnieniem właśnie problemów osób zmagających się z niepłodnością.

  

LITERATURA

 

W czym może pomóc Mindfulness osobom zmagającym się z problemami z płodnością?

Umiejętności nabywane przez techniki mindfulness zwiększają:

 • świadomość podejmowanych decyzji
 • świadomość własnego ciała i umiejętność uwalniania się od napięć na poziomie ciała
 • uniezależnienie od przykrych myśli
 • radzenie sobie z trudnymi emocjami...

 

Uważność (MBSR) na zaburzoną płodność...

Odzyskasz swoje ciało...

Zdystansujesz się od myśli...

Zapanujesz nad huśtawką nastrojów…

Nauczę Cię czekać.

 Ola Dembińska  

 

Ciąża niezależnie od tego jak bardzo jest wyczekiwana, czy jak wielką jest niespodzianką dla przyszłych rodziców, niesie ze sobą ogromne zmiany dla kobiety i mężczyzny.

Mogą one pomimo radości oczekiwania być stresujące. Jeśli kobieta ma za sobą trudne doświadczenia z poprzednich ciąż lub też obecnie zmaga się z powikłaniami medycznymi - uczucie lęku o własne dziecko może dominować nad uczuciami pozytywnymi.

Trening Redukcji Stresu oparty na Mindfulness kierujemy dla kobiet w ciąży zarówno zdrowej, by mogły podnieść swój komfort życia jak i ciążach trudnych, będących szczególnym wyzwaniem dla przyszłych matek. W trakcie uczymy jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, by pełniej cieszyć się tym szczególnym okresem w życiu kobiety. Umiejętności jakie nabywa się w trakcie treningu są też doskonałym zasobem na czas późniejszy, by pełniej i uważniej doświadczać macierzyństwa.  

 

ŹRÓDŁA BIBLIOGRAFICZNE

 

O skuteczności treningów Mindfulness w depresji poporodowej, najlepiej dowodzi fragment wpisu na jednym z blogów poświęconych psychologii, coachingowi i rozwojowi osobistemu:  http://trickymind.pl/blog/2015/10/03/baby-blues-czyli-zlodziej-macierzynstwa/

"Dzięki treningowi uważności, kobiety z grupy testowej nie tylko poprawiły swoje samopoczucie w okresie trwania treningu oraz tuż po jego zakończeniu, ale również przejawiały lepszy nastrój i znacznie niższy poziom niepokoju już po porodzie, co udowadnia że trening uważności nie tylko pomaga „doraźnie” obniżyć objawy, ale wyposaża niejako w narzędzia i mechanizmy, które pomagają zwalczać je w przyszłości (Dunn, Haneih, Roberts, Powrie, 2012)”.

 

Dotychczasowe badania wskazują na skuteczność programów MBSR wśród kobiet ciężarnych i po porodzie:

 • w zmniejszaniu napięcia psychicznego,
 • psychoprofilaktyki depresji poporodowej,
 • promowanie zdrowego trybu życia w ciąży, co w efekcie podnosi także dobrostan dziecka płodowego,
 • lepsze radzenie sobie ze stresem, lękiem, bólem i poczuciem braku kontroli podczas porodu i ułatwienie uzyskiwania wzajemnego wsparcia w okresie poporodowym,
 • zwiększa uważność na nowonarodzone dziecko.   

 

ŹRÓDŁA BIBLIOGRAFICZNE